Takimi Mes Albin Kurtit Dhe Vuçiq – Baton Haxhiu I Ka Dy Fjale Per T’i Thene

Takimi mes Albin Kurtit dhe Vuçiq – Baton Haxhiu i ka dy fjale per t’i thene.Takimi Kurti-Vuçiq, Baton Haxhiu: Scholz nuk ka se çfarë ofron tani.Analisti, Baton Haxhiu thotë se nuk pret ndonjë ndryshim nga takimet që kancelari i Gjermanisë do të mbajë me Kurtin dhe Vuçiç në Berlin.Sipas Haxhiut, kancelari Scholz nuk ka se çfarë ofron në këtë moment të kri,zës së Ukk,rai,nës pasi presidentit serb nuk mund t’i bëhet shumë pre,sion.“Dyshoj se jam skeptik që do të ketë diçka nga këto takime”, tha Baton Haxhiu.Andi Bushati e cilëson ‘të v,deekkur’ dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Sipas tij, Serbia nuk ka për ta njohur kurrë pavarësinë e Kosovës.Bushati thotë se dialogu është i kotë sa kohë Beogradi nuk kërkon të arrijë marrë,veshje përfundimtare.Ai shtoi se shqetësimi i tij është se momenti më i pafavorshëm për t’i bërë presion Serbisë.Përkundrazi, Bushati tha se Perëndimi mund të sakrifikoi Kosovën në mënyrë që t’ia heqë Puu,tinit nga duart Serbinë.“Konteksti gjeopolitik nuk është në favor të Kosovës”, u shpreh analisti Bushati.Për Baton Haxhiun, nuk mund të ketë lëshime të tjera edhe pse pranoi se është moment i pafavorshëm për negociata.Sipas analistit, Gjermania nuk do të lejojë që të krijohet një situatë e ngjashme si në Bosnje Hercegovinë.Haxhiu shtoi se Prishtina mund të ndihet akoma edhe në vështirësi nëse Mali i Zi do t’i bashkohet nismës ‘Open Balkan’ me drejtimin e Dritan Abazoviç.

Takimi mes Albin Kurtit dhe Vuçiq – Baton Haxhiu i ka dy fjale per t’i thene – Online (news71post.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *