Tag Archives: true

187 TË SHËRUAR DHE 119 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 474 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 119 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 […]

E gjithë ekspedita e Kombëtares del negativ në testet për Covid-19

2 shtator, 2020 – Federata e Futbollit e Kosovës njofton opinionin dhe mediat se gjatë ditës së djeshme futbollistët dhe stafi i Kombëtares, por edhe zyrtarët e FFK-së që do të udhëtojnë në Itali i kanë kryer testet PCR në laboratorin e licencuar të UEFA-s dhe fatmirësisht të gjithë kanë rezultuar negativ në Covid-19. Kësisoj, […]

131 TË SHËRUAR DHE 112 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 488 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 112 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 […]

A renditet Kosova e para në botë për nga numri i vdekjeve? Zemaj: S’është e saktë!

Artikulli i “Bloomberg” që e renditi Kosovën të parën në listën e shteteve me më së shumti vdekje nga Pandemia Covid-19 është një padrejtësi dhe aspak e saktë për ministrin e Shëndetësisë Armend Zemaj. “Kemi 12 mijë e 800 të infektuar, 76% janë të shëruar tashmë dhe janë rreth 3 mijë raste akitive. Në qendrat […]

118 TË SHËRUAR DHE 119 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 460 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 119 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 […]

Vaksina e “Moderna”-s tregon rezultate premtuese te të moshuarit

Vaksina e “Moderna”-s tregon rezultate premtuese te të moshuarit Vaksina potenciale e “Moderna”-s kundër koronavirusit ka treguar rezultate premtuese te të moshuarit, në fazën e parë të testimeve, ka bërë të ditur kompania amerikane të mërkurën.Kompania është një nga kandidatet kryesore në garën për të zhvilluar vaksinën ndaj virusit që ka marrë jetën e më […]

Hyn në fuqi Ligji për parandalimin dhe luftimin e pandemisë Covid, këto janë ndëshkimet që parashihen

Hyn në fuqi Ligji për parandalimin dhe luftimin e pandemisë Covid, këto janë ndëshkimet që parashihen Pas shumë diskutimeve e pas shumë shtyrjesh, deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë arritur ta miratojnë Ligjin për parandalimin dhe luftimin e pandemisë Covid-19 në territorin e Republikës së Kosovës, shkruan IndeksOnline. Ai dje është publikuar në gazetën zyrtare […]

Ramiz Lladrovci shërohet nga koronavirusi

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci, njofton se është shëruar nga koronavirusi. Lladrovci tha se nuk ishte e lehtë mundja e këtij virusi, shkruan IndeksOnline. Ai ka falenderuar mejkët për kudjesin ndaj tij. Postimi i tij i plotë: Përfundimisht u konfirmua se tashmë, COVID-19, e kam mposht plotësisht, jo aq lehtë sa e mendoja por megjithatë […]

152 TË SHËRUAR DHE 99 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 406 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 99 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 13 raste të vdekjes me SARS CoV-2 […]

Thirrja e dy shkencëtarëve gjermanë: Zgjohuni dhe mos pranoni kurrë të vaksinoheni!

Shqetësimin lidhur vaksinën në fjalë e kanë një numër shumë i madh ekspertësh, zëri i të cilëve nuk dëgjohet në Media-t e kapura peng. Por këta ekspertë janë mes nesh dhe ne duhet të bëhemi përçues të shqetësimit të tyre, të mendimit të tyre shkencor mbi efektet e tmerrshme që do të ketë vaksina mbi […]