Tag Archives: Shqiperi

Përforcohet Shqipëria, blen raketa Javelin për ushtrinë

  Ministri i Mbrojtjes në Shqipëri, Niko Peleshi, ka thënë të shtunën se autoritetet shqiptare kanë blerë raketa anti-tanke Javelin për të forcuar mbrojtjen. Peleshi ka thënë se Shqipëria ka nënshkruar kontratë me kompaninë amerikane, Lockheed Martin, pa dhënë hollësi për numrin e raketave të blera, sa kanë kushtuar dhe kur do të arrijnë në […]

‘Dilni nga shtëpitë, lërini dritaret hapur’: Çfarë do ndodhë nesër në Durrës

    Banorëve të lagjes 13 në Durrës ju ka ardhur një paralajmërim nga ana e IKMT-së, e cila ju kërkon që nesër ngas ora 12:00 deri në orën 16:00 të dalin nga shtëpitë, si dhe të lënë dritaret hapur dhe të ulin televizorët dhe çdo gjë tjetër në tokë. Njoftimi i IKMT-së, vjen pasi […]

Edi Rama Në Ankth! Nga Amerika vjen thirrja e prerë: Dritan Demiraj te jetë Presidenti i Republikës së Shqipërisë!!

Një tjetër emër i është shtuar listës së kandidatëve për President të Republikës. Federata Shqiptare e Amerikës “Vatra” ka propozuar kolonel Dritan Demiraj si kandidat për president. Organizata më e vjetër e diasporës, është e mendimit se ish-ministri i Brendshëm demokrat i qeverisë teknike të 2017-s, është emri më i mirë për president. Demiraj u […]

Vjen paralajmerimi/ Blini vaj sa të mundeni tani se në qershor do te ndodhin gjera qe as si keni menduar

Nëse ju ka rastisur të shkoni në market këto ditë me siguri që do e keni vënë re që një litër vaj kushton minimumi 320 lekë të reja. Shumë shtrenjtë realisht, por më e keqja akoma s’ka ardhur. Importuesit e vajit të lulediellit paralajmërojnë sërish se nga muaji qershor në treg do të mungojnë furnizimet […]

Elbasan/ Futet për nevoja personaIe në bunker, burrit i ndryshon jeta përgjithmonë

Ka ndodhur në një fshat të Elbasanit. Burri hyn për nevoja personaIe në një bunker në pyllin në afërsi të fshatit por rastësisht gjen gjënë që i solli ndryshim dramatik në jetën e tij. Sipas të dhënave, burri punonte prej kohësh në emigracion dhe është kthyer këtë verë për pushime pranë familjes. Por duket se […]

Historia E Bleona Matës, Mamaja E Saj Tregon Per Here Te Pare Detajin E Rralle..

Në fshatin Zapod të Kukësit ndodhet shtëpia ku u lind dhe u rrit deri në moshën 6 vjeçare Bleona Mataj. Historia e saj është e njohur gjerësisht në Shqipëri. Për shumë vite, dera e dhomes se saj ka qëndruar e mbyllur. Askush nuk ka dëshirë që të hyj aty, pasi ajo mbart dh imbjen e […]

Arbëreshët Rikthehen Në Shkodër

  Nga Kalabria në Shqipëri dhe nga Kruja në Shkodër, arbëreshët erdhën sërish në tokën e tyre dhe festa sapo nisi. Ishte kalaja “Rozafa”, stacioni i tyre i parë në Shkodër dhe nën një atmosferë elektrizuese por edhe emocionuese nën ritmet e këngëve dhe melodive arbëreshe zgjodhën të ndiznin pishtarët duke “flakëruar” gjithë ambientin përreth. […]

Zbulim I Rrallë Dhe Mbresëlënës Nga Marin Mema: Cili Është Qyteti I TRIMAVE ??? Ja Vlenë Të Shikohet

Ne nje pike te larte, diku rreze Malit me Gropa, ndodhet nje vend qe banoret e quajne, qyteti i Trimave…. Eshte e kote te kerkosh per te dhena te tjera sepse nuk do te gjesh asgje. Toponimi eshte renditur ne vepra te botuara per zonen, e po keshtu citohet ne shkrime te ndryshme, por vetem […]

Gjekmarkaj Takohet Me Kongresmenin Anderholt, Ja Mesazhi Që Jep Nga Amerika

  Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Gjekmarkaj ndodhet ende në Amerikë ku edhe po zhvillon disa takime me kolegë. Sot, ai ka ndarë foto nga takimi me kongresmenin e Alabamës, Robert B. Anderholt, duke përcjellë edhe një mesazh nga përtej oqeanit për opozitën në Shqipëri. “Një takim i gjatë dhe i përzemert me Kongresmenin e […]

Amerikanët Bëjnë Gati Dosjen: Njihuni Me Të Gjitha Pasuritë E Monika Kryemadhit Dhe Ilir Metës….

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, për të cilën ekziston një dѳsje. Dosja bën fjalë për blerjen e 13 apartamenteve të reja nga Monika Kryemadhi, me një kontratë të vetme. Dy rrogat nuk mbulojnë dot as 10 % të shpenzimeve të tyre mujore. Ndaj, institucionet partnere dyshojnë se Monika ka pastruar një pjesë […]