Tag Archives: Kosove – serbi

Gazetari gjerman: Kosova u pavarësua nga Serbia

Gazetari gjerman, Michael Martens, i cili në fokus të raportimit ka Europën Juglindore, ka thënë se ndonëse Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia, kjo e fundit ende po lufton që të pavarësohet nga Kosova. “Kosova ka shpallë pavarësinë nga Serbia, por Serbia është ende duke luftuar për të fituar pavarësinë nga Kosova”, ka shkruar ai në […]

Serbía po í mobíIízon rezervístët në Kosovë, ”Po u kërkon të Iajmërohen në Nísh, Vranjë…”

Zëvendësmínistri i Mbrojtjes Shemsi Syla ka thënë se Serbia është duke i thirrur qytetarët serbë që j etojnë në Kosovë e që janë rezervístë në us htrinë e Serbisë që të jenë gati në rast se ndonjë k onfIíkti.Ai në emisíonin “FrontaI” në T7 tha Serbía është duke e m obíIízuar pjesën r ezervë që […]

Çmendet“ Serbia Nga Kjo Deklaratë E Gjuriqit, Serbia T’u Kërkojë Falje Shqiptarëve!

  Çmendet“ Serbia Nga Kjo Deklaratë E Gjuriqit, Serbia T’u Kërkojë Falje Shqiptarëve!perfaqësues të Konventës Kombëtare për BE-në kanë biseduar me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për Kosovën, në kuadër të di.alogut të brendshëm për Kosovën. Sipas Dushan Milenkoviqit, nga Qendra për Dia.log Shoqëror dhe Nisma Rajonale, “është e domosdoshme që shkëmbimi i konces.íoneve në […]

Tronditje E Madhe Per Kosoven – Serbia Nis Fushaten Per Te Penguar Anetaresimin E Kosoves Ne Keshillin E Evropes – Ja Kurthi Qe Po Pergaditet

Tronditje e madhe per Kosoven – serbia nis fushaten per te penguar anetaresimin e Kosoves ne Keshillin e Evropes – Ja kurthi qe po pergaditet.Serbia nis fushatën për të penguar anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës.Serbia ka nisur fushatën kundër kër,kesës së Kosovës për pranim në Këshill të Evropës. Në një njoftim të Ministrisë […]

Vuçiq e kerkon Mitrovicën:- SHBA dhe BE i bejnë presion per Njohjen e Kosoves.

  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka thenë se Serbinë e pret nje peri udhë e veshtirë. Ai ka shtuar se pret që të ketë nje presion të për bashkët nga BE-ja dhe SHBA-ja për ta njohur Kosovën. Vuçiq ka thënë se është me rëndësi të kup tohet pozita e rendë në të cilën gjendet […]

E FUNDIT/ Lajmin E Madh Per Kosoven Po E Jep Edhe Ministri Serb Kelyshi Selakoviq: Kosova Ne Keshillin E Evropes… Ja Arsyeja

  E FUNDIT/ Lajmin e madh per Kosoven po e jep edhe ministri serb kelyshi Selakoviq: Kosova ne Keshillin e Evropes… Ja arsyeja.Selakoviq: Kosova ka përkrahjen e shumicës së shteteve në Këshillin e Evropës.Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikola Selakoviq ka deklaruar se Kosova ka përkrahjen e shumicës së shteteve të Këshillit të […]

Vucic me nje deklarate qe po i habite te gjithe per Kurtin / Ja se si do ti pergjigjemi Albin Kurti

Ekonomia jonë do të rritet më shpejt se të gjithë të tjerët, do t’i përgjigjemi edhe Kurtit. Shumë në rajon do të donin ta kthe.nin vendin tonë në të kaluarën. Ne nuk do ta brak.tisim gjithçka që ka ndërtuar ky komb, tenisin dhe tani fut.bollin. Tani mund të jemi të parët në një ekonomi në […]

Eurodeputeti Austriak Dridh Vuçiqin Me Kushtin Qe I Vendos Per Kosoven

Eurodeputeti Austriak dridh Vuçiqin me kushtin qe i vendos per Kosove Eurodeputeti austriak, Lucas Mandl, i ka thënë presidentit serb Aleksander Vuciq se hapi i parë drejt BE-së duhet të jetë nj,ohja e Republikës së Kosovës pa von,esë.“Asnjëherë nuk e dija se do të kishte një alte,rna,tivë për evropianët (në këtë rast në Serbi) në […]