Tag Archives: Ekonmi

“Tërheqja e 30 për qind të Trustit do të kalojë”

Besnik Tahiri i AAK-së beson se tërheqja e mjeteve nga Trusti do të kalojë në Kuvendin e Kosovës. Ndonëse për këtë është kundët grupi më i madh parlamentar në Kuvend, shefi i deputetëve të AAK-së tha në Frontal të T7 se do ta gjejnë një formë për ta miratuar këtë. “Ne do ta gjejmë formën […]

Ku ka mbetur procedura për tërheqjen e parave nga Trusti, flasin Haxhiu e Muja

  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës Bekim Haxhiu, i cili më 9 mars ka dorëzuar projektligjin për ndryshim e ligjit për Trustin po vazhdon të insistoj se kjo çështje duhet të marrë drejtim sa më parë. Zyrtarisht plotësim ndryshimi i ligjit për Trustin që do t`i mundësonte qytetarëve të Kosovës tërheqjen e parave prej […]

Lajm I Mire Nga Trusti / Te gjithe qytetaret e Republikes se Kosoves kane te drejte te terheqin mjetet e tyre prej Trusti

    Vjen lajm i mire nga Trusti / Te gjithe qytetaret e Republikes se Kosoves kane te drejte te terheqin mjetet e tyre prej Trusti Deputeti i Ale.ancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka thënë në emi.sionin “Frontal” në T7, se qytetarët kanë të drejtë që të tërheqin mjetet e tyre që i […]

Kontrolloni mirë! Këto monedha vlejnë deri në 2 mijë euro, ja si t’i njihni

  Nga rreth pesëmbëdhjetë euro deri në mbi 2000. Një nga monedhat prej dy eurosh që kemi në xhepat tanë mund të ketë vlerë aq të madhe. Ata janë më prestigjiozët, të lidhur me ngjarje të veçanta. Webfaqja Flooxer Now që ka konsultuar disa ekspertë mbi këtë temë për të identifikuar monedhat përkujtimore prej dy […]

”Blini vaj luledielli sa të mundeni”/ Jepet alarmi: Ja çfarë do të ndodh në qershor

Nëse ju ka rastisur të shkoni në market këto ditë me siguri që do e keni vënë re që një litër vaj kushton minimumi 320 lekë të reja. Shumë shtrenjtë realisht, por më e keqja akoma s’ka ardhur.Importuesit e vajit të lulediellit paralajmërojnë sërish se nga muaji qershor në treg do të mungojnë furnizimet me […]

Vlera e pronave që i kanë kosovarët në Dubai

Një “rrjedhje” e madhe e dokumenteve konfidenciale për pronat e të huajve në Dubai ka nxjerrë në pah pronarët e vilave luksoze, apartamenteve dhe kompanive në këtë qytet. Dubai njihet si një strehë e pasanikëve dhe biznesmenëve nga e gjithë bota. Nuk është as e pazakontë dhe as e paligjshme që shtetasit e huaj të […]

Lajmi i keq per vendin tone, nuk kishte ndodhur prej 20 vitesh. Shqiptaret do te..

Inflacioni arrin rekord gjatë muajit mars. Çmimet kanë shënuar një rritje të ndjeshme në muajin mars, duke shtrenjtuar koston e jetesës për të gjitha familjet shqiptare, që mesatarisht 42% të shpenzimeve i çojnë për ushqime, sipas anketës së buxhetit të familjeve. Pothuajse gjithçka ka qenë shumë më e shtrenjtë në mars, që nga ushqimet, deri […]

Kush tjetër pos Amerikës, ja donacioni që bëri Amerika për Kosovën po qme nd sërbët!

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka bërë të ditur se sot bashkë me drejtoren e USAID-it në Kosovë, Zeinah Salahi e në prezencë të ambasadorit amerikan Jeffrey Hovenier, ka nënshkruar amendamentin e katërt të Marrëveshjes së Grantit për Objektivat Zhvillimore me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i cili parasheh fitimin shtesë të 31,994,644 dollarëve. Presidentja […]