Tag Archives: covid19

LAJMI I FUNDIT – Qeveria merr vendim ta ndihmoj qdo qytetar shuma e premtuar do të jet…?

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) në kohën kur ishte opozitë gjatë Qeverisë Kurti, përkatësisht në muajin prill, kishte propozuar që secili qytetar i vendit të kompensohet me 100 euro në kuadër të pakos emergjente për t’u ballafaquar me pandeminë COVID-19. / Ju ftojmë që ta hapni marketingun për 5 sekonda dhe shfaqen pamjet ekskluzive […]

Ish-mjeku i OBSH-së paralajmëron: ‘Nga COVID19 do të shpëtojnë vetëm njerëzit me këtë grup gjaku?’

Ish-mjeku i OBSH-së paralajmëron: ‘Nga COVID19 do të shpëtojnë vetëm njerëzit me këtë grup gjaku?’ Një ish mjek i OBSH që ndihmoi botën në përgjigjen kundër lisë thotë se lufta globale kundër korona do të vazhdojë për të paktën edhe 4 vjet, teksa virusi lëviz nga një vatër në tjetrën. Dr Larry Brilliant, një epidemolog […]

LAJMI I FUNDIT – Qeveria merr vendim ta ndihmoj qdo qytetar me kete shume?

LAJMI I FUNDIT – Qeveria merr vendim ta ndihmoj qdo qytetar me kete shume? Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) në kohën kur ishte opozitë gjatë Qeverisë Kurti, përkatësisht në muajin prill, kishte propozuar që secili qytetar i vendit të kompensohet me 100 euro në kuadër të pakos emergjente për t’u ballafaquar me pandeminë COVID-19. […]

LAJMI I FUNDIT – Ja kur pritet të shpërthejë vala e dytë e Koronavirusit dhe karantinë 2 muajshe?

LAJMI I FUNDIT – Ja kur pritet të shpërthejë vala e dytë e Koronavirusit dhe karantinë 2 muajshe? Posted on September 7, 2020 by Gazeta Aktive Fillimisht dukej sikur masat e izolimit do të zgjasnin së tepërmi, mbase deri në fund të pushimeve verore. Kështu ishte deri para rreth dy javësh. Mandej, krejt papritmas, moti ndryshoi – si […]

Besa Gaxherri: ‘KURR skemi me ju dhan maska falas qytetarëve, ne ti blejn vet se nuk mi ka bo nona ata’

Besa Gaxherri: ‘KURR skemi me ju dhan maska falas qytetarëve, ne ti blejn vet se nuk mi ka bo nona ata’ Gaxherri teksa fliste për menaxhimin e pandemisë nga ana e qeverisë, ka ndërhyrë moderatori i emisionit, Ermal Panduri, i cili e ka akuzuar qeverinë, konkretisht LDK-në e cila nuk po arrin të ofrojë as […]

115 TË SHËRUAR DHE 92 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 457 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 92 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 7 raste të vdekjes me SARS CoV-2 […]

LAJMI I FUNDIT – Nga e hena do te hyjm ne izolim total per 15 dite?

LAJMI I FUNDIT – Nga e hena do te hyjm ne izolim total per 15 dite? Hoti: ‘Pas miratimit të buxhetit, nga e hëna izolim të plotë në gjithë Kosovën për 15 ditë?’ Sht1pe v1deon e me poshtme p3r vazhd1min e plot3 t’lajmit:JA DHE VIDEO: Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti ka reaguar pas […]

187 TË SHËRUAR DHE 119 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 474 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 119 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 […]

Lajm fantastikë: 250 euro për secilin qytetarë në Kosovë nga kjo…?!

Lajm fantastikë: 250 euro për secilin qytetarë në Kosovë nga kjo…?! Këtë ide e ka dhënë një vullnetar në luftën ndaj Covid-19, Shenoll Muharremi. Sipas tij, shteti nuk ka kapacitete që ta bëjë këtë për qytetarët, derisa ka marrë shembuj të ngjashëm nga vendet e rajonit, që tashmë kanë implementuar një ide të ngjashme. Shikojeni […]

Futbollisti kosovar i Shqipërisë del pozitiv me koronavirus, ia bën sherrin edhe shokut të tij

Kombëtarja e Shqipërisë është tronditur nga rezultatet e testeve të koronavirusit përpara nisjes në tokën bjelloruse. Mbrojtësi i Hajduk Splitit Ardian Ismajli (Hajduk Split) ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Pas marrjes së rezultateve, stafi mjekësor i kombëtares ka futur në izolim dhe lojtarin tjetër të Shqipërisë Ylber Ramadani, i cili ka qëndruar në një dhomë […]