Tag Archives: Antarsimi ne Nato

Ministrja Shqiptare nuk toleron më /NATO-s i jep UItimatum: NATO të hapë dyert për Kosovën !!

Lufta në Ukrainë dhe përgjigja e NATO-s ishte padyshim tema kryesore e takimit jo zyrtar dyditor të Këshillit të Atlantikut të Veriut (NAC), në rang të Ministrave të Jashtëm të mbajtur në Berlin. Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka mori pjesë në takimin në kryeqytetin gjerman, i cili paraprin samitin […]

Vjen lajm i madh Kosoves po i kerkohen vetem dy kushte per te hyre ne NATO ! Ja cilat jane ato

    Eks pert i sigurisë Lulzim Peci ka për anëtarë.simin e përshpejtuar të Kosovës në NATO duhet të plotësohen dy kushte. E para sipas drejto rit të KIPREDit mençuria e Qeverise dhe poli.tikës së Kosovës për të prodhuar stabilitet dhe siguri të brend shme për gjithë qytetaret e saj si dhe duke u bërë […]

Johnson del nga ‘lekura’, Putin merr paraIajmërimin, Nendetësja britanike e mbushur pIot me ‘Tomahawk’ po pret

  Nëndetësja e ndërtuar nga BAE Systems është e katërta nga shtatë të tilla të klasit Astute dhe mund të lundrojë përreth gjithë globit pa dalë në sipërfaqe. Dhe shfaqja e saj së fundmi pranë brigjeve iberike pritet të jetë një shenjë se Britania e madhe dhe aleatët e saj të NATO-s po forcojnë kufijtë […]

Nuk ka kthim mbrapa”, SHBA e thotë fjalën e fundit,Senatoret Amerikan të prerë: E duan Kosovën menjëherë në NATO

    Ka nja 8 muaj që dihet saktë ndalesa e parë e secilit zyrtar amerikan që vjen në Kosovë. Kampin Liya, ku po strehohen afganët, e vizituan të enjten edhe senatorët Chris Murphy, Thom Tillis e Janne Shaheen. Mirënjohja e kësaj të fundit për ndihmën e Kosovës ndaj Amerikës qe e dukshme, por dëgjoi […]

“Soset” durimi Amerikan ndaj BE-së për cështjen e Kosovës / “Kosova në NATO menjëherë,Ukraina po digjet e Lajcaku po flet për targa”

Anëtar i lartë në Fondacionin Jamestown në Uashington, Janusz Bugajski ka thënë se është koha që Kosova dhe Bosnja e Hercegovina të hyjnë në NATO. Këtë koment e bëri përmes një reagimi në shkrimin e emisarit special të BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajcak në Twitter, ku ky i fundit njoftoi se ekspertët […]

Miku Me I Madh I Shqiptarëve Presidenti Kroat Permend Edhe Kosoven Per Anëtarësimin Ne NATO Sebashku Me Finlandën E Suedinë – Ja Plani Qe Po Pergaditet

Miku me i madh i shqiptarëve presidenti kroat permend edhe Kosoven per anëtarësimin ne NATO sebashku me Finlandën e Suedinë – Ja plani qe po pergaditet.Nervozohet presidenti kroat për anëtarësimin e Finlandës e Suedisë në NATO, përmend edhe Kosovën.Zoran Milanoviq, presidenti i Kroacisë, është shprehur i nervozuar pas zërave se Suedia dhe Finlanda mund të […]

Jamie Shea: Kosova në NATO është e mundshme të ndodhë në këtë muaj

lsh-zëdhënësi i NATO-s gjatë periudhës së Iuftës në Kosovë, Jamie Shea e ka vlerësuar faktin që Kosova, për dallim nga Serbia, është rreshtuar në anën e shteteve evropiane, duke i vendosur sanksione Rusisë. Ai thotë se anëtarësimi i Kosovës në NATO është i mundshëm, ndonëse, sipas tij, fillimisht duhet zgjidhur çështjen e mosnjohjes nga katër […]