Gati Lufta!! ‘Putin Merr Fund, I Kaloi Të Gjitha Vijat E Kuqe’ / Nis ‘Shëtitja E Elefantëve’ , SHBA Tregon Forcën Me Avionët Luftarakë

Dhjetëra avionë luftarakë amerikanë janë ekspozuar në një bazë ajrore në Japoni, ndërsa Uashingtoni shfaq fuqinë e tij ushtarake.

The Sun” shkruan se kjo vjen menjëherë pasi deklaratave të Joe Biden, i cili e cilësoi presidentin rus Vladimir Putin një “diktator”, duke paralajmëruar se ai “nuk e ka idenë se çfarë e pret” mes pushtimit të Ukrainës nga Moska. Mjetet luftarake shfaqen gjatë një stërvitjeje gatishmërie në bazën ajrore Kadena në Japoni.

Një helikopter HH­60 Pavehawk mund të shihet përpara flotës së avionëve. Po ashtu në mjetet luftarake shihet edhe një avion KC­135 Stratotanker dhe një aeroplan komandimi dhe kontrolli ajror E­3 Sentry. Kjo lloj stërvitje kryhet në bazat e Forcave Ajrore të SHBA në të gjithë botën dhe është projektuar për të përgatitur skuadriljet për operacionet në kohë lufte. Rutina njihet si “shëtitja e elefantit” dhe term daton që nga Lufta e Dytë Botërore.

Aeroplanët kalojnë në pistë në një skedar të vetëm dhe mendohet se duken si elefantë që shkojnë drejt ujit. Një helikopter HH­60 Pavehaëk mund të shihet përpara flotës së avionëve. Po ashtu në mjetet luftarake shihet edhe një avion KC­135 Stratotanker dhe një aeroplan komandimi dhe kontrolli ajror E­3 Sentry. SHBA­ja ka ndjekur Kanadanë dhe BE­në duke ndaluar avionët rusë nga hapësira e saj ajrore, ndërsa qeveritë perëndimore kanë shtuar

Gati lufta!! ‘Putin merr fund, i kaloi të gjitha vijat e kuqe’ / Nis ‘shëtitja e elefantëve’ , SHBA tregon forcën me avionët luftarakë – Online (24newsalljust.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *