Category Archives: Lajmet Pozitive

Deri tani në Kosovë me coronavirus janë infektuar 14,882 persona, të shëruar 12,188

Deri tani në Kosovë me coronavirus janë infektuar 14,882 persona, të shëruar 12,188 Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 14.882 raste nga 60.235 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 607 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot […]

E gjithë ekspedita e Kombëtares del negativ në testet për Covid-19

2 shtator, 2020 – Federata e Futbollit e Kosovës njofton opinionin dhe mediat se gjatë ditës së djeshme futbollistët dhe stafi i Kombëtares, por edhe zyrtarët e FFK-së që do të udhëtojnë në Itali i kanë kryer testet PCR në laboratorin e licencuar të UEFA-s dhe fatmirësisht të gjithë kanë rezultuar negativ në Covid-19. Kësisoj, […]

Vaksina e “Moderna”-s tregon rezultate premtuese te të moshuarit

Vaksina e “Moderna”-s tregon rezultate premtuese te të moshuarit Vaksina potenciale e “Moderna”-s kundër koronavirusit ka treguar rezultate premtuese te të moshuarit, në fazën e parë të testimeve, ka bërë të ditur kompania amerikane të mërkurën.Kompania është një nga kandidatet kryesore në garën për të zhvilluar vaksinën ndaj virusit që ka marrë jetën e më […]

Lufta me koronavirusin në Shqipëri/ Mjeku i njohur jep lajmin e mirë që po e prisnim të gjithë

Radiologu Renato Osmënaj është optimist se jemi në fundin e pandemisë. Ai përjashton edhe një valë të dytë në vjeshtë . Ai thotë se virusi është mbivlerësuar më shumë se duhet. “Jam optimist se pavarësisht karantinës së zgjatur që kaloi vendi jemi diku në bishtin e epidemisë. Shifra 153 edhe pse mund t’ju duket e […]

SHBA-ja do ta testojë vaksinën kundër COVID-19 tek 60 mijë vullnetarë gjatë shtatorit

Kompania e Johnson & Johnson pritet të fillojë testimin e vaksinës kundër COVID-19, tek 60 mijë vullnetarë gjatë muajit të ardhshëm. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, testimi do të zhvillohet në 180 zona të SHBA-së, përfshirë në vendet e tjera si Brazili dhe Meksika. “Programi i fazës së tretë ka për qëllim të jetë sa […]

Kina patenton vaksinën e parë ndaj COVID-19

Kompania kineze e specializuar për vaksina, “CanSino Biologics” e ka marrë patentën nga Pekini për vaksinën e saj ndaj COVID-19, Ad5-nCOV, kanë raportuar mediat në këtë shtet, duke iu referuar dokumenteve të rregullatorit të këtij shteti. Është kjo patenta e parë për vaksinën ndaj COVID-19 që i jepet Kinës, ka raportuar gazeta shtetërore kineze, “People’s […]

Vaksina amerikane për COVID-19 është duke funksionuar

Vaksina amerikane për COVID-19 është duke funksionuar Një vaksinë për COVID-19 e krijuar nga kompania farmaceutike Pfizer ka kaluar testimet për siguri dhe efikasitet në testimet fillestare klinike, thuhet në një studim, raporton “Daily Mail”. Kjo po shihet si një vaksinë tjetër kandidate premtuese për të parandaluar koronavirusin e ri. Testimet e hershme te njerëzit, […]

Vaksina e kompanisë Novavax nxit prodhimin e antitrupave kundër COVID-19

Vaksina e kompanisë Novavax nxit prodhimin e antitrupave kundër COVID-19 Kompania amerikane, Novavax, njoftoi se vaksina e saj eksperimentale kundër COVID-19, ka nxitur një përgjigje të fortë të imunitetit, duke prodhuar më shumë antitrupa, sesa janë të pranishëm në pacientët e shëruar. Antitrupat janë proteina të sistemit imunitar në trupin e njeriut që luftojnë infeksionet. […]

NJË RAST ME COVID-19!

NJË RAST ME COVID-19! Sot më 21 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 145 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Me SARS-CoV-2, është konfirmuar 1 rast. Rasti pozitiv është rast kontakti nga: komuna e Vushtrrisë 1 rast (sipas […]