Alarmohet Kina: Po krijohet një “NATO Indo-Paqësor”, shtetet “Quad” po fuqizohen

 

Kur Shtetet e Bashkuara, Japonia, Australia dhe India ringjallën për herë të parë dialogun e tyre joformal nga një ndërprerje dhjetëvjeçare në fund të vitit 2017, Kina ishte e bindur se së shpejti do të dështonte, shkruan CNN.

“Ato janë si shkuma e detit në Paqësor ose oqeanin Indian: mund të marrin pak vëmendje, por së shpejti do të shpërndahen”, tha ministri i Jashtëm kinez Wang Yi.

Më shumë se katër vjet më vonë, dialogu katërpalësh i sigurisë, i njohur si “Quad” duket se është larg nga shpërbërja. Përkundrazi, tashmë po merr një hov.

Udhëheqësit e tyre janë mbledhur tre herë që nga viti i kaluar, duke përfshirë një samit personal në Shtëpinë e Bardhë.

Të martën, katër liderët do të takohen sërish ballë për ballë në Tokio. Samiti i tyre do të jetë një pikë kryesore e udhëtimit të parë të Joe Biden në, pasi ai kërkon të forcojë aleancat dhe partneritetet për të kundërshtuar ndikimin në rritje të Kinës në rajon.

Aktiviteti i ripërtërirë ka parë që përbuzja fillestare e Kinës të kthehet në alarm, me Pekinin që e shikon grupimin si pjesë të përpjekjes së Uashingtonit për të rrethuar vendin me aleatë strategjikë dhe ushtarakë. Wang e ka dënuar grupimin si një “NATO Indo-Paqësor”, duke e akuzuar atë për “trombetimin e mentalitetit të Luftës së Ftohtë” dhe “ngjalljen e rivalitetit gjeopolitik”.

Alarmohet Kina: Po krijohet një “NATO Indo-Paqësor”, shtetet “Quad” po fuqizohen | Kosova ime

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *