Urime KOSOVE!! Vjen një lajm mjaft i mirë për ne kosovarët nga BE-ja për LiberaIizimi i vizave

 


Ministrat e Jashtëm të Austrisë, Sllovenisë, Sllovakisë, Hungarisë dhe Çekisë, i kanë kërkuar shefit të diplomacisë së Bashkimit Evropian, që në mënyrë ur,gjente të fusë në rend dite Ballkanin Perëndimor në takimin e radhës së Këshillit të Çështje të Jashtme, duke e cilësuar këtë rajon si me rëndësi të veçantë. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Në një letër dërguar shefit të diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, këto shtet thanë se duke pasur parasysh luftën në Ukrainë dhe ndikimin që mund të ketë në vendet e BE-së, duhet që Këshilli i Çështjeve të Jashtme, gjatë prillit të diskutojë për strategjinë në Ballkanin Perëndimor. Duke filluar nga vizat per Kosoven tani do lobojme qe keto te kalojne ne keshill dhe shpresojme shume qe Kosova te jete e lire qe te udhetojne ku te dojne neper Bote, jeni duke e pare se cfar njerez human jane kosovaret. Ministrat thanë se “përderisa vetëm disa javë kanë kaluar nga diskutimi ynë i fundit për Ballkanin Perëndimor, situata gjeopolitike ka përjetuar një ndryshim të madh për shkak të agressionit të paprovokuar dhe të pajustifikuar të Rusisë ndaj Ukrainës”.

Urime KOSOVE!! Vjen një lajm mjaft i mirë për ne kosovarët nga BE-ja për LiberaIizimi i vizave! – FACTENEWS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *