U ‘detyruan’ të marrin pjesë, pamje që tregojnë ‘largimin masiv të rusëve nga tubimi pro-luftë i Putinit’

Disa pamje të publikuara në rrjetet sociale thuhet se tregojnë një vërshim të rusëve që largohen nga tubimi pro-luftës të premten në Moskë, në stadiumin Luzhniki.

Madje, sipas Newsweek, përcjell Telegrafi, rreth gjysmë ore pas hapjes së tubimit, turma njerëzish u panë duke u larguar.

Një aktivitet i tillë iu kushtua përvjetorit të tetë të aneksimit të Gadishullit të Krimesë nga Rusia.

Ndryshe, që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt, mijëra njerëz në Rusi janë arrestuar për pjesëmarrje në protestat kundër luftës.

Vetëm më 6 mars, më shumë se 4,300 persona u arrestuan për pjesëmarrje në demonstrata, sipas grupit të pavarur të monitorimit OVD-Info.

E presidenti rus Vladimir Putin, i cili ishte në mitingun e së premtes, i tha audiencës se “ne nuk kemi parë unitet si ky për një kohë të gjatë”.

Sipas Ministrisë së Brendshme të Federatës Ruse, më shumë se 95,000 njerëz morën pjesë në ngjarjen në stadium dhe 100,000 të tjerë ishin jashtë vendit të ngjarjes.

Pjesëmarrja e lartë ishte pjesërisht nga punonjës të shtetit rus, të cilët thuhet se ishin urdhëruar të bënin një gjë të tillë.

U ‘detyruan’ të marrin pjesë, pamje që tregojnë ‘largimin masiv të rusëve nga tubimi pro-luftë i Putinit’ – Telegrafi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *