Tensionet Rusi-Ukraine !! Presidentit Biden I Humb Durimi Me Brukselin – E Dua Kosovën Në BE Dhe NATO Urgjentisht

 

 

Joe Biden, dhe kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, kanë mbajtur takimin e parë bilateral. Pas bisedimeve në Shtëpinë e Bardhë, dy liderët botërorë treguan se folën për çështjet më të rëndësishme të politikës, përfshirë Kosovën dhe Ballkanin Perëndimor. “Ne e konfirmuam përkushtimin tonë që ta përfundojmë punën në integrimin e Ballkanit Perëndimor në institucionet e Bashkimit Evropian dhe që më në fund ta realizojmë Evropën si të tërë, të lirë e në paqe.

Tha Biden, gjatë konferencës së përbashkët.Temat e njëjta u diskutuan edhe në takimin e përbashkët mes ShBA-së dhe Bashkimit Evropian në Uashington në kuadër të Komitetit për Energjetikën.“Ne e dërgojmë një porosi të fortë nëpërmjet përkushtimit tonë të përbashkët për të forcuar sigurinë energjetike në Evropë dhe te fqinjët tanë. Flas këtu për Ukrainën e sidomos Ballkanin Perëndimor”, tha përfaqësuesi i lartë i BE-së për siguri dhe politikë të jashtme, Josep Borrell.Nikoqir i delegacionit evropian ishte sekretari amerikan i shtetit, Anthony Blinken.

Tensionet Rusi-Ukraine !! Presidentit Biden i humb durimi me Brukselin – E dua Kosovën në BE dhe NATO urgjentisht – Online (trendeonline.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *