SHBA-ja do ta testojë vaksinën kundër COVID-19 tek 60 mijë vullnetarë gjatë shtatorit

Kompania e Johnson & Johnson pritet të fillojë testimin e vaksinës kundër COVID-19, tek 60 mijë vullnetarë gjatë muajit të ardhshëm.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, testimi do të zhvillohet në 180 zona të SHBA-së, përfshirë në vendet e tjera si Brazili dhe Meksika.

“Programi i fazës së tretë ka për qëllim të jetë sa më i fuqishëm, dhe pritet të përfshijë deri në 60 mijë pjesëmarrës”, tha një zëdhënës i kompanisë.

Testimi i fazës së tretë ka të ngjarë të përfundojë në fund të shtatorit sipas kompanisë, ndërsa vaksina mund të jetë e gatshme deri në fillim të vitit 2021.

Prodhuesit e tjerë të vaksinës si Moderna Inc dhe Pfizer po synojnë testimin e 30 mijë vullnetarëve në fazën e saj të ardhshme.

 

Burimi:http://www.arbresh.info/bota/shba-ja-do-ta-testoje-vaksinen-kunder-covid-19-tek-60-mije-vullnetare-gjate-shtatorit/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *