NEWS Lideri Katalonjës i posaliruar nga burgu, Carles Puigdemont: Lugina e Preshevës do t’i bashkohet Kosovës, nëse sot jo, nesër po!


Eurodeputeti dhe ish-presidenti i rajonit të Katalonjës së Spanjës Carles Puigdemont u arrestua nga policia kufitare pasi mbërri në aeroportin Alghero të enjten në mbrëmje.

Puigdemon ne nje takim me gazetarin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch (dhene edhe nga Euronews) Katalonjen e kishte krahasuar me Lugine e Preshevës. JU FTOJM TE SHT YPNI VID EON ME POS HT DUPOSHTEKE E HAP HAPSIREN RE KALMUESE ME

Pasi u la i lirë, ai deklaroi: “Shumë mirë, nuk ka problem. Policia dhe rojet e burgut ishin njerëz shumë profesionistë, shumë seriozë”. Carles Puigdemont, i cili jeton në Belgjikë dhe mban një vend në Parlamentin Europian, ka kundërshtuar ekstradimin në Spanjë, e cila e akuzon atë dhe liderët e tjerë katalanas për kryengritje.

58 vjeçari u largua nga Spanja në fund të tetorit 2017. Ai akuzohet gjithashtu për keqpërdorim të fondeve publike. Lideri Katalonjës, Carles Puigdemont. Ne bisede me gazetarin shqiptare Puigdemon per gazeten zvicerane Le Canton27.ch ka folur për Kosovën dhe shqiptaret ne ballkan.

“Problemi i katalonjes ne Spanje eshte identik me ceshjen shqiptare ne Luginen e Presheves, te cilat mjedise kerkojne te ndahen nga regjimet te cilat ne menyre sistematike di’skrlminojne padrejtesisht. Shkeputja e Katalonjes dhe Lugines se Presheves per te jetuar si nje etni ne vete ose t’i bashkangjitet nje shteti eshte e drejt legjitime nderkombëtare e drejte kjo konform edhe kartes se OKB-së qe ju garanton popujve uatokton” ka thëne për gazeten Le Canton27.ch eurodeputeti dhe ish-presidenti i i Katalonjës Carles Puigdemon.

“Kosova viktime e Katalonjes! Sikur t’mos ishte Katalonja, Spanja neser do te njihte shtetin e Kosoves” ka thenë Lideri i Kataslonias Puigdemont.

Lideri Katalonjës i posaliruar nga burgu, Carles Puigdemont: Lugina e Preshevës do t’i bashkohet Kosovës, nëse sot jo, nesër po! – FACTENEWS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *