Ndodh e papritura në Ditën e Fitores Ruse – Putinit i prishën planet

Ndërsa të gjithë prisnin paradën e “Ditës së Fitores” në Rusi, që shënon fitoren e Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore, planet e Kremlinit duket se janë prishur pjesërisht. Kjo sepse moti nuk ishte në favorin e tyre. Sipas parashikimeve lokale të motit, kryeqyteti i Rusisë do të ketë reshje shiu dobëta dhe një erë mesatare deri në orën 19:00 sipas orës lokale, shkruan BBC.

Sipas zëdhënësit të Putinit, Dmitry Peshkov, i cituar nga agjencia ruse e lajmeve Tass, “pjesa ajrore e paradës nuk do të zhvillohet për shkak të kushteve të pafavorshme të motit”.

Në paradën e këtij viti, 77 avionë do të fluturonin mbi Sheshin e Kuq të Moskës. Midis këtyre avionëve do të ishin tetë avionë luftarakë MiG-29 që fluturonin në një formacion “Z” për të treguar mbështetjen e tyre për trupat ruse që luftojnë në Ukrainë. Pjesa ajrore e paradës do të përfshijë gjithashtu një avion të Komandës dhe Kontrollit Strategjik Il-80, i njohur gjithashtu si “Aeroplani i Ditës së Fatkeqësisë” për aftësinë e tij për t’u përdorur si qendër komandimi ajror në rast të një lufte bërthamore.

Ndodh e papritura në Ditën e Fitores Ruse – Putinit i prishën planet – Kosova ime

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *