Mjekët e mbanin sekret/ Kjo është receta me hudhër dhe limon që i shpëton shqiptarët nga kjo së mundje e përhapur shumë

Bashkimi bën fuqinë! Kjo është një shprehje që gjen vend edhe në kuzhinë, sidomos në rastin e hudhrës me limonin. Kura e mëposhtme me limon dhe hudhër mund të pastrojë organizmin dhe të parandalojë sëm. undjet.Vlerat e Kurës me Hudhër dhe Limon. Kura me limon dhe hudhër është efikase në elim inimin e depozitave të yndyrës në organizëm.Këto përbërës ulin kolesterolin e keq dhe pakësojnë numrin e triglicerideve në gj ak. Limoni dhe hudhra parandalojnë trom bozën dhe ulin tensionin e gja kut.Së bashku ato përmirësojnë funksionet e mëlçisë dhe aftësinë e saj për të pastruar gja kun. Për më tepër, limoni me hudhrën përmirësojnë funksionin e veshkave dhe qarkullimin e gja kut. Sistemi imunitar është më i fortë ndërkohë që hudhra dhe limoni parandalojnë radikalet e lira.Qelizat janë më të mbrojtura dhe plot gjallëri falë antioksidantëve që gjenden tek limoni dhe hudhra.
Shtyp hape.siren rekl.amuese më poshtë dhe shikoni lajmin e plotë:

Kura me hudhër me limon duhet përdorur në këto raste
Kura pastruese rekomandohet për të parandaluar sëm undjet ose për të pastruar organizmin. Ajo duhet shfrytëzuar një herë në vit. Kjo kurë është shumë e dobishme nëse vuani nga problemet e mëposhtme:
Mbipesha,ishemia, sinoziti,sëm undjet e rrugëve të frymëmarrjes, dhimbjet e kokës, artriti, reumatizma, gastriti, problemet me shikimin dhe dëgjimin dhe anemia.
Përbërësit:
Për kurën me limon dhe hudhër ju nevojiten:

4 limonë / 4 thelpinj hudhër / 3 litra ujë të zier
Zgjidhni limonë organikë që të përdorni agrumen me gjithë lëkurë të pastër dhe të paprekur nga pesticidet.
Përgatitja:
Qëroni hudhrat dhe ndajini thelbinjtë në gjysma. Lajini limonët me ujë të bollshëm dhe prijini në copa të vogla.

Hidhini në një enë me ujë të ngrohtë të zier paraprakisht, dhe të gjithë masën ndajeni në kavanozë qelqi. Mbyllini kapakët dhe futini në frigorifer për tre ditë. Më pas kullojeni lëngun dhe futeni sërish nëpër kavanozë në frigorifer.
Si ta konsumoni:
Në ditët e para duhet të merrni nga një lugë gjelle, gjysëm ore përpara çdo vakti. Nëse nuk vini re ndonjë efekt anësor atëherë duhet ta rrisni dozën në dy lugë e më shumë deri sa të arrini të konsumoni 50 ml tre herë në ditë.
Kjo kurë duhet të zgjasë për 40 ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *