Merr fund Moska! “Nuk ka kthim mbrapa”,NATO vershon me trupat në kufi me Rusinë, manovra “nën hundën e Moskës”

 

Ato përfshijnë 1300 ùshtárë britanikë, estonezë dhe francezë, të cilët veprojnë në kushte atmosferike ekstreme.

“Ne kemi një sistem që është parandalues, bindës e mbi të gjitha, jo-ágresiv. Cdo gjë që bëjmë ne këtu është brenda kornizave të NATO-s. Stërvitjet janë planifikuar me kujdes dhe na lejojnë t`i ofrojmë garanci vendeve Baltike që gjenden shumë pranë kufirit me Rusinë”, thotë kolonel, Eric Mauger.

Ndërkohë avionë lùftarakë rusë vazhdojnë të mbërrijnë në aerodromin úshtarak në Brest të Bjellorusisë. Avionët e tipit Su-25M janë të projektuar për të goditur objektiva tokësore dhe veprojnë në mbështetje të manovrave të njësive në tokë. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha më herët se ka pasur lëvizje domethënëse ditët e fundit të fórcave úshtarake ruse drejt Bjellorusisë, që gjithashtu ndan kufij me Ukrainën.

Merr fund Moska! “Nuk ka kthim mbrapa”,NATO vershon me trupat në kufi me Rusinë, manovra “nën hundën e Moskës” – Online (news69times.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *