LIVE: Dita e pestë e agresionit rus, Zelensky thotë se 24 orët e ardhshme janë ‘vendimtare’ për Ukrainën

 

Pas kërcënimeve disamujore se do të fillojë pushtimin e Ukrainës, presidenti rus Vladimir Putin të enjten urdhëroi operacionet ushtarake në këtë shtet evropian.

Disa ditë më parë, Putin nënshkroi dekretin ku njeh shtete dy rajonet separatiste, ndërsa disa orë pas këtij veprimi që u dënua ashpër nga Perëndimi, u dha urdhri edhe për operacionet ushtarake në Ukrainë.

Në anën tjetër, autoritetet e sigurisë në Ukrainë kanë bërë thirrje për mobilizim.

Deri më tani dhjetëra civilë kanë humbur jetën, kurse autoritetet ukrainase kanë njoftuar se edhe trupat ruse kanë pësuar humbje të mëdha si në njerëz ashtu dhe në makineri.

Që nga dita e parë e agresionit rus në Ukrainë ka pasur zhvillime të shumta.

LIVE: Dita e pestë e agresionit rus, Zelensky thotë se 24 orët e ardhshme janë ‘vendimtare’ për Ukrainën – Telegrafi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *