Lajmi I Frikshem/ Alarmon Ministrja E Jashtme Gjermane: Ballkani, Shënjestra E Radhës E Rusisë


Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Analena Bearbock, tha se Evropa duhet të jetë syhapur dhe e vëmendshme, për shkak të përpjekjeve të Rusisë për të destabilizuar Ballkanin Perëndimor.

Bearbock u tha gazetarëze në Berlin se lëvizje të ngjashme i paraprinë pushtimit rus të Ukrainës, pavarësisht mohimeve të Moskës se nuk po përgatitej për sulm, raportoi Zëri i Amerikës.

Mbështetja e ngjashme e Rusisë për lëvizjet separatiste në Bosnje, për shembull, mund të kërcënojë integritetin dhe sovranitetin e Ballkanit Perëndimor, tha Bearbock.

Ajo shtoi më tutje se Bashkimi Evropian dhe partnerët e tij do të bëjnë gjithçka që munden për të ndihmuar vendet me një numër të madh refugjatësh ukrainas, veçanërisht Moldavinë, e cila pranoi numrin më të madh të refugjatëve.

Gjermania ka organizuar të premten fluturimin e parë të drejtpërdrejtë për sjelljen e refugjatëve nga Moldavia në Frankfurt dhe do të ketë edhe më shumë fluturime të tilla në të ardhmën, qartësoi Bearbock.

Lajmi i frikshem/ Alarmon ministrja e jashtme gjermane: Ballkani, shënjestra e radhës e Rusisë – Online (trendeonline.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *