Kjo do të jetë presidentja e parë femër në historinë e Shqipërisë?

Kjo do të jetë presidentja e parë femër në historinë e Shqipërisë?

 

Presidentit aktual të Shqipërisë, Iliri Metës, i mbaron mandati në korrik të këtij viti dhe s’do të ketë më një mandat tjetër. Ai do t’i rikthehet LSI-së, partisë që themeloi disa vite më parë dhe humbi ndjeshëm terren me largimin e tij drejt presidencës.

Që tani kanë filluar të lakohen disa emra për të pasuar Metën si President i Republikës së Shqipërisë, ndërkohë që zërat thonë se presidentja e ardhshme do jetë femër, që i i bie të jetë e para e tillë në këtë post.

Orët e fundit po lakohet shumë emri i ish-deputetes së PD dhe ish-ministres së Integrimit në qeverinë e Berishës, Majlina Bregu, e cila gëzon mëbshtetje në të dy krahët si nga mazhoranca dhe nga opozita.

Mazhoranca qeverisëse e Edi Ramës pavarësisht votave të mjaftueshme në parlament do i ofrojë opozitës që po kalon momentet e saj më të errëta postin e presidentit.

Opozita e Sali Berishës nuk do të thirret në bisedime ndërsa pjesës tjetër të saj nën drejtimin e Enkelejd Alibeajt do ti kërkohen disa kandidatura ku një ndërmjet tyre duhet të jetë patjetër zonja Bregu.

Majlinda Bregu është e vetmja politikane e djathtë shqiptare me njohje dhe lidhje të hershme në Bruksel e ëashington e cila vazhdon karrierën e saj tashmë si diplomate në institucionet rajonale ty Bashkimit Evropian.

 

Kjo do të jetë presidentja e parë femër në historinë e Shqipërisë?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *