E FUNDlT: Ministri rus ‘suImon’ Kosovën, ja deklarata e tij e papritur

Russian Foreign Minister Lavrov and ICRC President Maurer attend a news conference in Moscow

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka folur për mediat serbe në lidhje me situatën e luftës në Ukrainë ndërsa nuk ka lënë pa sulmuar edhe Kosovën.

“Prishtina, kryeqyteti i shtetit të vetëshpallur të Kosovës, po përpiqet vetëm të fitojë njohje ndërkombëtare për veten e saj duke mbështetur Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n”– tha të hënën ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov për mediat serbe. “Sa i përket mbështetjes së Prishtinës për Kievin, mendoj se gjithçka është e qartë për këtë.

Nuk është se Prishtina, duke u vetëshpallur siç e shohin të gjithë, një kuazi shtet kriminal, mendon dhe kujdeset për të drejtën ndërkombëtare”, tha Lavrov, duke shtuar se: “Ajo thjesht dëshiron të përfitojë nga situata për t’i njohur pseudopavarësia e saj dhe pozicionohet sikur të ishte aleati kryesor i SHBA-së dhe NATO-s në Ballkan.

E FUNDlT: Ministri rus ‘suImon’ Kosovën, ja deklarata e tij e papritur – Aktive (factenews.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *