E FUNDIT/ Del Ne Pah E Verteta E Hidhur – Sali Berisha I Rekrutuar Si Agjent I Jugosllavise?!

 

 

E FUNDIT/ Del ne pah e verteta e hidhur – Sali Berisha i rekrutuar si agjent i jugosllavise?!Spartak Braho: Historia që i djeg më shumë Sali Berishës, si është rekrutuar si agjent i jugosllavëve.Nga Xhevdet Shehu-Jo më larg se pardje, ambasadorja e Shteteve të Bashkuara, Yuri Kim, ka bërë një deklaratë të tmerrshme kundër Sali Berishës. Ajo përdori një term eufemik “spin doctors”, që nga bashkatdhetarët tanë që nuk dinë ende anglisht, u kuptua si doktorët spiunë. Pavarësisht, nga konteksti, analogjia ishte mjaft e saktë.“Jeni lodhur nga “spin doktorët”? Gjykojeni vetë. Ja çfarë tha në të vërtetë Zëvendës Ndihmës Sekretari Escobar. Ai gjithashtu diskutoi për integrimin ekonomik rajonal (përfshirë Ballkanin e Hapur dhe Procesin e Berlinit), Kosovë-Serbi, etj”, shkruan Kim.Shprehja “spin doctor” në gjuhën angleze u referohet personave që tentojnë të bëjnë ‘lavazh truri’ duke interpretuar diçka në favor të interesave politike të tyre.Para tre vjetësh unë kam botuar në DITA një intervistë të gjatë me deputetin Spartak Braho, i cili dha një sërë faktesh se si Berisha ishte rekrutuar nga agjenturat e huaja, kundër interesave tona kombëtare. Zhvillimet e ditëve të fundit na sollën në kujtesë ngjarje dhe fakte të shumta të së kaluarës.Ne vazhdim ju sjellim pjese nga intervista e Spartak Brahos:

E FUNDIT/ Del ne pah e verteta e hidhur – Sali Berisha i rekrutuar si agjent i jugosllavise?! – Online (news71post.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *