Dorëzohet Rusia, tërheqë trupat nga ky qytet, në radhë edhe një tjetër

 

Kompania e operatorit bërthamor të Ukrainës tha të enjten (31 mars) se trupat ruse po largoheshin nga termocentrali bërthamor i Çernobilit dhe po shkonin drejt kufirit të vendit me Bjellorusinë.

Operatori, Energoatom tha se ushtria ruse po përgatitet gjithashtu të largohet nga Sllavutiç, një qytet aty pranë ku jetojnë punëtorët e termocentralit.

Nuk ishte menjëherë e qartë pse trupat ruse vendosën të largoheshin nga Çernobili./REL/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *