Autoritetet ukrainase ‘zbulojnë’ planin e ri të Putinit për Iuftën

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainas ka thënë se forcat ruse kanë përfunduar tërheqjen e tyre nga rajoni verior Sumy, ndërsa vazhdojnë grumbullimin e forcave në lindje të vendit.

“Okupatorët rusë i tërhoqën plotësisht trupat e tyre nga rajoni i Sumy në Federatën Ruse”, thuhet në një deklaratë të Shtabit të Përgjithshëm në Facebook.

Ushtria ruse njoftoi më parë se po tërhiqej nga veriu i Ukrainës dhe rreth Kievit për të përqendruar përpjekjet në rajonin lindor të Donbasit.

Deklarata e Shtabit të Përgjithshëm vuri në dukje gjithashtu se trupat ruse vazhduan një grumbullim në rajonet jugore të Zaporizhzhia dhe Donetskut lindor dhe vazhduan një ofensivë në drejtim të Popasna dhe Severodonetsk, në rajonin lindor të Luhanskut.

Autoritetet ukrainase ‘zbulojnë’ planin e ri të Putinit për Iuftën

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *