Author Archives: Olta Abazi

LAJMI I FUNDIT – Qeveria merr vendim ta ndihmoj qdo qytetar shuma e premtuar do të jet…?

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) në kohën kur ishte opozitë gjatë Qeverisë Kurti, përkatësisht në muajin prill, kishte propozuar që secili qytetar i vendit të kompensohet me 100 euro në kuadër të pakos emergjente për t’u ballafaquar me pandeminë COVID-19. / Ju ftojmë që ta hapni marketingun për 5 sekonda dhe shfaqen pamjet ekskluzive […]

Deri tani në Kosovë me coronavirus janë infektuar 14,882 persona, të shëruar 12,188

Deri tani në Kosovë me coronavirus janë infektuar 14,882 persona, të shëruar 12,188 Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 14.882 raste nga 60.235 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 607 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot […]

199 TË SHËRUAR DHE 71 RASTE ME COVID-19!

199 TË SHËRUAR DHE 71 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 608 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 71 raste pozitive. Brenda 24 orëve është […]

Dokumenti/ Banka Botërore Planifikoi Testet E Covid-19 Që Në Vitin 2018

Dokumenti/ Banka Botërore Planifikoi Testet E Covid-19 Që Në Vitin 2018 Teksa pandemia Covid-19 numëron zyrtarisht mbi 884 mijë viktima në mbarë globin e mbi 27 milionë persona të prekur, ajo e kishte pikënisjen në Wuhan, kryeqendrën e provincës Hubei në fund të vitit 2019. Në muajt nëntor-dhjetor, në Kinë filluan të shfaqeshin zyrtarisht rastet […]

150 TË SHËRUAR DHE 55 RASTE ME COVID-19!

150 TË SHËRUAR DHE 55 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 574 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 55 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë […]

Ish-mjeku i OBSH-së paralajmëron: ‘Nga COVID19 do të shpëtojnë vetëm njerëzit me këtë grup gjaku?’

Ish-mjeku i OBSH-së paralajmëron: ‘Nga COVID19 do të shpëtojnë vetëm njerëzit me këtë grup gjaku?’ Një ish mjek i OBSH që ndihmoi botën në përgjigjen kundër lisë thotë se lufta globale kundër korona do të vazhdojë për të paktën edhe 4 vjet, teksa virusi lëviz nga një vatër në tjetrën. Dr Larry Brilliant, një epidemolog […]

LAJMI I FUNDIT – Qeveria merr vendim ta ndihmoj qdo qytetar me kete shume?

LAJMI I FUNDIT – Qeveria merr vendim ta ndihmoj qdo qytetar me kete shume? Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) në kohën kur ishte opozitë gjatë Qeverisë Kurti, përkatësisht në muajin prill, kishte propozuar që secili qytetar i vendit të kompensohet me 100 euro në kuadër të pakos emergjente për t’u ballafaquar me pandeminë COVID-19. […]

144 TË SHËRUAR DHE 76 RASTE ME COVID-19!

144 TË SHËRUAR DHE 76 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 589 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 76 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë […]

Gjithçka që duhet të dini rreth vaksinës kundër COVID-19, flet Dr.Fauci

Gjithçka që duhet të dini rreth vaksinës kundër COVID-19, flet Dr.Fauci Dr.Anthony Fauci, epidemiolog kryesor në SHBA, ka folur në një intervistë për Healthline në lidhje me gjendjen aktuale të pandemisë covid-19. Dr.Fauci vazhdon të jetë optimist se deri në fund të vitit 2020 dhe fillimi i vitit 2021, një vaksinë do jetë e gatshme […]