Author Archives: Erza Leka

Mjekja shqiptare në Gjermani:” Kosova dhe Shqipëria urgjentisht duhet të futen në karantinë, nuk kan mjete me u përball’?

Marsela Ceno, mjeke në Gjermani, ka folur me skype me Fax News ku ka treguar masat që ka në fuqi shteti europian në lidhje me emigrantët sidomos me ata me nivel të lartë rreziku për infeksione si shtetasit shqiptar dhe atyre nga Kosova. Mjekja tha se masat e qeverisë gjermane për të karantinuar çdo shtetas […]

Nga e mërkurja e drejta e lëvizjes vetëm 1 or, do të filloj nga kjo orë?

Qytetarët e Kosovës mbi moshën 16-vjeçare, nga e mërkura, (6:00 mëngjes), do të kenë të drejtë qarkullimi vetëm një orë e gjysmë në ditë. Se kur do të jetë koha e tyre e daljes jashtë shtëpive do të përcaktohet në bazë të numrave të parafundit të letërnjoftimeve. Këtë e ka bërë të ditur ministri i […]

Infektologu Valbon Krasniqi Vllezer po genjejn per virusin ja e verteta qka po ndodh ne Kosove

Sot u shënuan edhe 58 raste të tjera të infektuar. Gjatë javëve të fundit, Kosova po përballet me një numër të madh të të infektuave e kjo vjen si pasojë e mos respektimit të udhëzimeve nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës. Që nga 13 marsi kur u identifikuan dy rastet e para, Kosova […]

LAJMI I FUNDIT – Pas numrit te madh te rasteve do te kthehemi ne Karantine !

Ka shkuar në 1 mijë e 833 numri i rasteve të konfirmuara si të prekur me koronavirus. Vetëm sonte nga IKSHPK janë konfirmuar 77 raste të reja, nga gjithsej 437 mostra të marra nga Klinika Infektive, transmeton Indeksonline. Edhe sonte si mbrëmë numri më i madh i rasteve është nga rajoni i Prishtinës. Ka shkuar […]

Po Vjen Fundi I Botës? Nuk Mjafton COVID-19 Interneti Po Çmend Njerëzit

Po vjen fundi i botës? Nuk mjafton COVID-19 interneti po çmend njerëzit Nëse do t’i besonit teorisë më të fundit të dalë në internet për një parashikim të bërë nga fiset Maya, atëherë duhet të përgatiteni për fundin e botës që hm, hm, vjen këtë fundjavë!Po, po, sikur të mos mjaftonin teoritë konspirative mbi Covid-19, […]

Erion Veliaj niset drejt Turqisë për kurim nga COVID-19

Prej 28 korrikut kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, është konfirmuar me coronavirus. Pas publikimit të lajmit, Veliaj informoi se ishte karantinuar në banesën e tij ku edhe është kuruar për COVID-19. Burime pranë kryebashkiakut, familjarë dhe të njohur bëjnë të ditur se ai është nisur për kurim jashtë vendit, disa ditë pas njoftimit për prekjen […]

Nis shitja masive e ila.çiit rus kundër koron avirusit, por sa efektiv është? Ja çfarë thonë studimet

Nis shitja masive e ila.çiit rus kundër koron avirusit, por sa efektiv është? Ja çfarë thonë studimet Medikamenti rus kundër korona-s Avifavir, i cili bazohet në një medikament japonez kundër gripit, tashmë është shitur në 15 vende, akoma nuk ka arritur te shitet edhe ne vendet tona ne Kosove dhe Shqipiri po sipas disa informatave […]

125 TË SHËRUAR DHE 181 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 463 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 181 raste pozitive. Numri total i rasteve pozitive është 9.869 raste nga 39.741 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, […]

Ish-mjeku i OBSH-së paralajmëron: ‘Nga koronavirusi do të shpëtojnë vetëm njerëzit me këtë grup gjaku?’

Ish-mjeku i OBSH-së paralajmëron: ‘Nga koronavirusi do të shpëtojnë vetëm njerëzit me këtë grup gjaku?’ Sht1pe v1deon e me poshtme p3r vazhd1min e plot3 t’lajmit:JA DHE VIDEO: Një ish mjek i OBSH që ndihmoi botën në përgjigjen kundër lisë thotë se lufta globale kundër korona do të vazhdojë për të paktën edhe 4 vjet, teksa […]