Tag Archives: pandemia

187 TË SHËRUAR DHE 119 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 474 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 119 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 […]

131 TË SHËRUAR DHE 112 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 488 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 112 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 […]

Befasojnë me zbulimin mjekët amerikanë, tregojnë si ndikon koronavirusi te meshkujt

Mjekët amerikanë paralajmërojnë se koronavirusi mund të shkaktojë fryrjen e testikujve dhe të dëmtojë aftësinë riprodhuese tek meshkujt. Ky përfundim ka ardhur pasi një pacient 37-vjeçar i infektuar nga koronavirusi në ShBA kishte të njëjtat simptoma. Nga testet e kryera në spital, u vu re se ai kishte dëmtim të spermatozoidëve dhe një lëndë që […]

Lajm i papritur, Hashim Thaçi me koronavirus? Ja gjendja e tij

Lajm i papritur, Hashim Thaçi me koronavirus? Ja gjendja e tij Një nga të prekurit me virusin COVID-19 është edhe Këshilltari i Presidentit të Kosovës, Ismail Syla. Syla aktualisht po trajtohet në Klinikën Infektive në QKUK.Përmes një fotografie të publikuar në rrjetin social facebook nga Iset Prekazi, Syla shihet që është në gjendje të mirë […]

118 TË SHËRUAR DHE 119 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 460 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 119 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 […]

152 TË SHËRUAR DHE 99 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 406 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 99 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 13 raste të vdekjes me SARS CoV-2 […]

SHBA-ja do ta testojë vaksinën kundër COVID-19 tek 60 mijë vullnetarë gjatë shtatorit

Kompania e Johnson & Johnson pritet të fillojë testimin e vaksinës kundër COVID-19, tek 60 mijë vullnetarë gjatë muajit të ardhshëm. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, testimi do të zhvillohet në 180 zona të SHBA-së, përfshirë në vendet e tjera si Brazili dhe Meksika. “Programi i fazës së tretë ka për qëllim të jetë sa […]

Hashim Thaçi: ‘Çdo banori të Kosovës do i jepën nga 250 euro, pa dallim moshe.’

Hashim Thaçi: ‘Çdo banori të Kosovës do i jepën nga 250 euro, pa dallim moshe.’ Hashim Thaçi: ‘Çdo banori të Kosovës do i jepën nga 250 euro, pa dallim moshe. Presdenti i Kosovës, Hashim Thaci gjatë konferences së sotme për media ka thënë se qytataret e Kosovës kanë nevoj për ndihme, madje ai propozoj që […]

U ndahen nga 18 mijë Euro të gjithë deputetëve si ‘Ndihmë’ për krizën e pandemisë, MENDIMI JUAJ?

Që nga fillimi i vitit janë mbajtur vetëm 31 seanca, pagat e deputetëve i kanë kushtuar buxhetit mbi 1 milion euro. Që kur u betuan deputetët në shkurt të këtij viti, kjo sallë ishte më shumë e zbrazët sesa e mbushur. Kjo për shkak të pandemisë e cila pamundësoi, të mbaheshin seancat që ishin planifikuar. […]

205 TË SHËRUAR DHE 193 RASTE ME COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 491 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 193 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Numri total i […]